Pelety

Co je peleta.

Peleta je ekologické palivo. Je zárukou vysokého energetického výnosu při spalování. Má pevný válcovitý tvar, jehož průměr je obvykle 6 mm maximálně 8 mm. Je tvořen zbytky neošetřeného dřeva (hobliny, piliny) a lisován do malých granulí bez přidání lepidel, protože k udržení struktury dochází pomocí přírodní pryskyřice obsažené v samotném dřevě: lignin. Je ekologický, chrání životní prostředí před zvýšením CO2 v atmosféře, nabízí vysokou tepelnou účinnost a snadnou manipulaci. Peleta zaručuje čisté spalování, lepší než tradiční paliva (plyn, topný olej, uhlí). S vlhkostí nižší než 8% ve srovnání s vlhkostí dřeva. Peleta zaručuje příjem přes 90% tepelnou účinnost. Zatímco normální dřevo má výhřevnost 4,4 kW / kg (s 15% vlhkostí), pelety činí 5,3 kW / kg.

Surovina pro výrobu dřevěných pelet pochází ze 100% přírodního dřevního odpadu. Tato surovina se nachází ve velkém množství jako odpad dřevozpracujícího průmyslu ve formě hoblin a pilin. Odpad se stlačuje pod vysokým tlakem a peletizuje, tj. lisuje do válcového tvaru. Suroviny jsou skladovány a přepravovány v dokonale suchých podmínkách. Uživatel musí také skladovat pelety na dokonale suchém místě. To je jediný způsob, jak zaručit správné a účinné spalování.

Proč mám topit peletami?

Když chcete mít tepelný komfort ze spalování dřeva, ale vyhnout se nepořádku při skladování dřeva u krbu, vytápění paletami je řešení přímo pro Vás.

Kde koupím pelety?

Pelety máme skladem 7 km od kamenného obchodu. Chcete pelety dovézt k Vám?? Za malý poplatek Vám pelety dovezeme až domů.

Výhody:

Další výhodou je, že nemusíte na každou sezonu připravovat dřevo na míru, která se vejde do všeho krbu na dřevo, a přitom nepřijdete o krásný pohled do ohýnku při spalování dřeva. Pelety jsou dostupné v balení po 15 kg, což odpovídá objemu zásobníku na pelety u našich krbů. Naplnit zásobník dokáže i žena, navíc při této manipulaci nevytváříte nepořádek. Pelety se skladují na paletě po 70 pytlech, což zabere malý prostor (cca 150 na 180 cm). Pelety není vhodné skladovat ve vlhkých prostorách. Po nasáknutí vlhkosti, peleta ztrácí svou strukturu a je nepoužitelná.

Ceny pelet:

Ceny pelet se pohybují sezonně: v létě levnější, v zimě dražší. Pelety v BigBagech- pytlech po 1100 kg jsou levnější něž pelety balené v polyetylenových perforovaných pytlech po 10-15 kg. Pelety máme balené po 15 kg v pytlech na paletě po 1050 kg nebo 750 kg. POZOR!! Někteří dodavatelé mají na paletě menší množství pelet, a tudíž se cena bude tvářit jako nižší. Pelety A1 jsou dražší něž pelety A2. Nejlevnější jsou slunečnicové pelety. U našich pelet se snažíme zajistit nízké ceny, ale ne na úkor kvality!

Jaké pelety mám koupit?

Při koupi pelet se podívejte do návodu na topný zdroj, máte tam uvedený typ pelety, který v něm můžete spalovat. Většinou se u krbů spalují pelety A1 a u kotlů A1 až B- dle požadavku výrobce. Máte automatický kotel na dotace? Tak v něm musíte spalovat dřevní pelety A1- A2. Písmenka A1 - B ukazují na třídu pelet dle výhřevnosti, obsahu popelu a vlhkosti. Občas se setkáme s tím, že výhřevnost u pelet A2 je větší něž u pelet A1. Je to způsobeno příměsí kůry, která hoří lépe, ale má větší popelavost.

V České republice se setkáme s označením EN PLUS- to je od tvůrce a vlastníka schématu certifikace ENplus – Německého institutu pro pelety (Deutsches Pelletinstitut GmbH -DEPI). V ČR tuto certifikaci provádí společnost Česká Peleta. Tuto certifikaci nemají všichni výrobci v EU i ti, co nejsou součástí EU.

Při dovozu pelet ze zemí mimo Evropskou Unii (EU), musí dovozce vést SYSTÉM NÁLEŽITÉ PÉČE, který naše společnost vede a kontroluje jakost dovezených pelet.

U našich krbů doporučujeme používat pelety A1. U kotlů se může spalovat peleta s příměsí kůry A2, když budete dodržovat pravidelný roční servis. Máme širokou nabídku automatických kotlů na pelety, které můžete zakoupit na KOTLÍKOVÉ DOTACE. Návratnost investice u peletových kotlů je 80% z nákupu kotle. 

Paliva z biomasy neobsahující dřevo

Palivo z biomasy bez dřeva, jako jsou semínka, listy, obilí, seno, slupky, vlhké pecky atd. je obvykle nevhodné pro použití jako palivo, nezajišťuje bezproblémový provoz, a proto není povoleno. Vlastnosti tohoto paliva (chemické složení, teplota změkčení popela atd.) se výrazně liší od vlastností dřeva. Jeho spalování v kotli na tuhá paliva, může způsobit zhoršení spalovacího procesu a silně zatěžovat šamot, jakož i povrchy výměníku tepla. Nároky vyplývající ze záruky lze tedy uplatnit pouze v případě použití povolených paliv.

Skladování pelet: 

Pokud jde o uchování a skladování pelet, existují chyby, kterých se musíte vyvarovat.  Pokud nechcete, aby právě vložená investice byla spálená do kouře:

Pelety nikdy neskladujte přímo na zemi, i když jsou v pytlech. Nechte je na paletě, která zabraňuje nasávání vlhkosti z podlahy. To samé platí pro kontakt se stěnami a stropem. Pelety musí byt volně přístupné ze všech stran.

Když se rozhodnete skladovat pelety venku, zabraňte přímému kontaktu s UV zářením( sluníčko) a povětrnostním vlivům (déšť, vítr, sníh).

Bez ohledu na zvolené místo je také důležité, aby bylo suché. Nikdy není vhodné ponechat pelety příliš dlouho ve skladu. Ale dobře zvolený sklad Vám zajistí uchovat pelety na celou sezonu.

Dřevní pelety- proč mám topit peletami?

Aktivní filtry

Aktuality
OTEVÍRACÍ DOBA
30. 10. 2023

Pondělí: 9-12 hod; 14- 17 hod;. Úterý: 8- 16 hod;. Středa 9-12 hod; 14- 17 hod;. čtvrtek: 8- 16 hod; Pátek: 8- 16 hod;.


Více aktualit